Česky / Deutsch
Business zone / přihlášení / registrace
Dokonalý outfit pro každý domov.

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování. Kámen je také velmi variabilní jak ve struktuře, tak v barevnosti a tvrdosti.

Jeho použití je v exteriérech – zejména jako stavební médium, dále pak k dekoracím, například ve formě fasád. Nalezneme jej však hojně i v interiérech, zejména jako obložení. Své pevné a oblíbené místo má v kuchyních, kde jsou kamenné pracovní desky považovány za to nejkvalitnější, co si můžete dopřát. Například travertin nebo mramor kralují také koupelnám, opět od obkladů po solitérní umyvadla či vany.

Kámen jako plastická forma
Ve světě bychom nalezli samozřejmě spoustu architektonických počinů, které používají kámen, ovšem za populárního průkopníka lze samozřejmě považovat Antonia Gaudího. Než se plně ponořil do svého posledního a nejznámějšího uměleckého díla – Sagrady Famílie, navrhl ještě poslední stavbu – bytový dům Casa Milà (La Pedrera). Architekt pracoval zejména s pískovcem, který je relativně jednoduše zpracovatelný a výborně jej lze použít zejména pro organické tvary stavby, kterými je Gaudí tolik proslulý. 

Casa MilàZdroj: desperado.cz

Samostatný dekorativní prvek
Kámen se dostává ke slovu také u Adolfa Loose, velkého propagátora purismu a staveb bez dekorů. Ten ve svých pracích rád nechává promluvit čisté plochy a velmi kvalitní materiály. Hezkou ukázkou je například obchodní dům Goldman a Salatsch. Stylově čistou budovu zdobí pouze kontrastní kamenný mramorový obklad, jehož kresba je sama o sobě velmi dekorativní a nepotřebuje dalších prvků. 

Obchodní dům Goldman a SalatschZdroj: wikipedia.org

Materiály ve Vile Bláha
Kámen uvnitř i vně jsme použili i v našem projektu Vily Bláha. Dům je obložen kamenem a spodní balkonová okna mají navíc dekorativní ostění ze žuly. Interiér je navržen v souladu s myšlenkou na prvorepublikovou vilu. Prim hrají plochy z travertinu, leštěné žuly na parapetech a dřeviny, jako je například jilm. 

Villa Blaha

Zahrada pak skrývá další zajímavý objekt. Je jím citlivě navržená relax zóna se saunou a odpočívárnou. Stavba kombinuje kámen, který se opakuje i na domě i zahradě a velmi nenápadné, leč funkční zasklení, které člení prostor. Obložena je cedrovým dřevem a cihlovým páskem.

Villa Blaha zahrada

Kámen je tedy velmi nadčasovým materiálem a svou tvárností a trvanlivostí představuje ideální nástroj pro architekty i bytové designéry ať už vyznávají minimalismus nebo naopak rádi využívají dekorativnosti. 

Další příspěvky

Prázdniny a architektura – Gdaňsk

Gdaňsk, perla baltského pobřeží, je městem bohatým na historii, kulturu a samozřejmě i architekturu.

Prázdniny a architektura – Kodaň

Pokud patříte k těm, kteří místo k moři, vyrazí během dovolené raději například za zajímavou architekturou, možná už máte v hledáčku severské státy. My vřele doporučujeme Kodaň.

Sportovní centrum Fénix v Havířově

Místo demolice unikátní rekonstrukce. Osud, který čekal starou nádražní halu v Havířově. Projekt dostal symbolický název Fénix, podle bájného ptáka, který po znovuzrození vzlétne ještě krásnější, podobně jako nová multifunkční hala.

Návrat šumperáku

Možná jste v něm sami bydleli, možná v něm stále bydlíte. Pojďme se podívat na fenomén české kultury, dominantu socialistických pohlednic, slavný šumperák.

Centre Pompidou

Provokativní stavba v centru Paříže spojující moderní části metropole a romantické historické centrum. Kovová a skleněná budova z roku 1977 znovu dokazuje, že Paříž je centrem překvapivých konceptů, které diktují trendy.

Brutalismus

Architektonický styl brutalismus už svým názvem napovídá, že vzbuzoval a vzbuzuje mnoho kontroverzí. Jedná se o směr, který silně pracuje s užitností prvků a očišťuje architekturu od veškerého pozlátka.

Postmoderní architektura

Období modernismu, které přišlo po druhé světové válce, přineslo světu odpověď na rychle rostoucí poptávku po kancelářských prostorách. V rámci oživení architektury vzniká postmoderní styl, který silně čerpá inspiraci z historie.

Frank Lloyd Wright

Je označován za jednoho z nejvlivnějších amerických architektů 20. století. Patří k autorům a čelním architektům organické architektury. Dnešní článek bude o architektu Frank Lloyd Wrightovi.

Vladimír Karfík

Pokud jste někdy navštívili východomoravské město Zlín, s budovami jako je Baťův mrakodrap nebo Hotel Moskva (dnešní Hotel Zlín) jste se určitě setkali. V dnešním článku si tak povíme něco málo o životě a díle autora těchto staveb.

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování.

Stavební materiály – sklo

Sklo je jedním ze jmenovatelů Bauhausu, ve spojení s ocelí patří k symbolům opuštění přílišného zdobení a umožňuje nerušený dialog mezi interiérem a exteriérem stavby. Podívejte se s námi na to, jak sklo postupně ovládlo architekturu staveb.

Nové století Bauhausu: 3. díl

Walter Gropius či Johannes Itten – Bauhausem prošel nespočet významných osobností, které mu vtiskly nezaměnitelnou tvář. I z toho důvodu je těžké vybrat ty nejdůležitější. Další díl seriálu Nové století Bauhausu, tentokrát věnovaný lidem, je zde.

Nové století Bauhausu: 2. díl

Legendární škola Bauhaus za svou krátkou existenci dokázala opravdu mnoho. Snad žádné škole nestačilo pouhých 14 let k tomu, aby se zapsala do dějin architektury a dalších uměleckých oborů. A to musela nepřetržitě čelit nátlaku, kvůli kterému...

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám.

Buďte v obraze.

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať nepřijdete o žádnou novinku.

 

TERMETAL Moravia s.r.o.

Poříčí 2465/28


678 01 Blansko
Telefon

+420 775 711 124


+420 775 711 125E-mail

living@termetalliving.czinfo@termetal.cz