Česky / Deutsch
Business zone / přihlášení / registrace
Dokonalý outfit pro každý domov.

Návrat šumperáku

Možná jste v něm sami bydleli, možná v něm stále bydlíte. Pojďme se podívat na fenomén české kultury, dominantu socialistických pohlednic, slavný šumperák. Šumperák je typ rodinného domu projektovaného na konci šedesátých let 20. století. Autorem jeho návrhu je architekt-samouk Josef Vaněk a v průběhu sedmdesátých let jich v Československu i sousedním Polsku byly postaveny tisíce.

Proč „šumperák“?
Oficiální název stavby zněl „rodinný dům typu V“ a projekt byl určen pro tehdejšího ředitele šumperské nemocnice. Dům byl obdivován širokým okolím, a tak není divu, že jeho druhý návrh byl realizován taktéž v centru Šumperka, kde na Terezínské ulici stojí dodnes.

šumperák kresba
zdroj: commons.wikimedia.org

Dům za 100 000 Kčs, který jste si postavili sami
Jedním z důvodů, proč se šumperák stal natolik oblíbeným, byla jeho cena a jednoduchost provedení. Plán sliboval, že dům postavíte za méně než 100 000 Kčs (což je v dnešní době asi 1 200 000 Kč), a to pouze ve 3 lidech – jeden zedník a dva pomocní dělníci. Třešničkou na dortu pak byla doba realizace, která se neměla vyšplhat na více než 2 měsíce. O tom si dnes můžeme nechat zdát.

Krádež návrhu?
První stavbou tohoto typu byl dům z roku 1959 v Litovli od architekta Vladimíra Kalivody. Josef Vaněk však Kalivodovy původní plány zásadně upravil a kopie se stala mnohem slavnější než originál. Z toho důvodu chtěl Kalivoda Vaňka zažalovat, ale nakonec od žaloby upustil.

Šumperák se stal symbolem normalizace a v celé zemi jich bylo postaveno asi 20 tisíc (z toho pouze 5 tisíc prodaných plánů, které si lidé půjčovali a kopírovali). Dům byl situován tak, aby v prvním patře byly obytné prostory a v přízemí se nacházelo zázemí domu s garáží. Historií šumperáků se zabývá fotograf Tomáš Pospěch.

V dnešní době se šumperáky znovu dostávají na výsluní (sociálních sítí). Na Instagramu najdete několik profilů oslavující tyto socialistické stavby. Šumperáky tak najdete na profilech amatérských fotografů, ale i na tričkách české značky oblečení Bohéma.

A co vy? Jste fanouškem, nebo spíše odpůrcem slavného šumperáku? Dejte nám vědět na našich sociálních sítích!

Další příspěvky

Prázdniny a architektura – Gdaňsk

Gdaňsk, perla baltského pobřeží, je městem bohatým na historii, kulturu a samozřejmě i architekturu.

Prázdniny a architektura – Kodaň

Pokud patříte k těm, kteří místo k moři, vyrazí během dovolené raději například za zajímavou architekturou, možná už máte v hledáčku severské státy. My vřele doporučujeme Kodaň.

Sportovní centrum Fénix v Havířově

Místo demolice unikátní rekonstrukce. Osud, který čekal starou nádražní halu v Havířově. Projekt dostal symbolický název Fénix, podle bájného ptáka, který po znovuzrození vzlétne ještě krásnější, podobně jako nová multifunkční hala.

Návrat šumperáku

Možná jste v něm sami bydleli, možná v něm stále bydlíte. Pojďme se podívat na fenomén české kultury, dominantu socialistických pohlednic, slavný šumperák.

Centre Pompidou

Provokativní stavba v centru Paříže spojující moderní části metropole a romantické historické centrum. Kovová a skleněná budova z roku 1977 znovu dokazuje, že Paříž je centrem překvapivých konceptů, které diktují trendy.

Brutalismus

Architektonický styl brutalismus už svým názvem napovídá, že vzbuzoval a vzbuzuje mnoho kontroverzí. Jedná se o směr, který silně pracuje s užitností prvků a očišťuje architekturu od veškerého pozlátka.

Postmoderní architektura

Období modernismu, které přišlo po druhé světové válce, přineslo světu odpověď na rychle rostoucí poptávku po kancelářských prostorách. V rámci oživení architektury vzniká postmoderní styl, který silně čerpá inspiraci z historie.

Frank Lloyd Wright

Je označován za jednoho z nejvlivnějších amerických architektů 20. století. Patří k autorům a čelním architektům organické architektury. Dnešní článek bude o architektu Frank Lloyd Wrightovi.

Vladimír Karfík

Pokud jste někdy navštívili východomoravské město Zlín, s budovami jako je Baťův mrakodrap nebo Hotel Moskva (dnešní Hotel Zlín) jste se určitě setkali. V dnešním článku si tak povíme něco málo o životě a díle autora těchto staveb.

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování.

Stavební materiály – sklo

Sklo je jedním ze jmenovatelů Bauhausu, ve spojení s ocelí patří k symbolům opuštění přílišného zdobení a umožňuje nerušený dialog mezi interiérem a exteriérem stavby. Podívejte se s námi na to, jak sklo postupně ovládlo architekturu staveb.

Nové století Bauhausu: 3. díl

Walter Gropius či Johannes Itten – Bauhausem prošel nespočet významných osobností, které mu vtiskly nezaměnitelnou tvář. I z toho důvodu je těžké vybrat ty nejdůležitější. Další díl seriálu Nové století Bauhausu, tentokrát věnovaný lidem, je zde.

Nové století Bauhausu: 2. díl

Legendární škola Bauhaus za svou krátkou existenci dokázala opravdu mnoho. Snad žádné škole nestačilo pouhých 14 let k tomu, aby se zapsala do dějin architektury a dalších uměleckých oborů. A to musela nepřetržitě čelit nátlaku, kvůli kterému...

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám.

Buďte v obraze.

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať nepřijdete o žádnou novinku.

 

TERMETAL Moravia s.r.o.

Poříčí 2465/28


678 01 Blansko
Telefon

+420 775 711 124


+420 775 711 125E-mail

living@termetalliving.czinfo@termetal.cz