Česky / Deutsch
Business zone / přihlášení / registrace
Dokonalý outfit pro každý domov.

Brutalismus

Architektonický styl brutalismus už svým názvem napovídá, že vzbuzoval a vzbuzuje mnoho kontroverzí. Jedná se o směr, který silně pracuje s užitností prvků a očišťuje architekturu od veškerého pozlátka.

Jedná se o styl, který je bohatý na opakování a pravidelnost. Je signifikantní pro svou drsnost a syrovost. Často využívá nejrůznější pilíře a viditelné nosníky. Budovy jsou vždy velmi dominantní a nesmlouvavé ke svému okolí. Brutalistní projekty jsou nejčastěji kritizovány za ignorování architektonických či historických hodnot okolní zástavby. 

Za všechno může beton
Brutalismus se začal formovat v padesátých letech dvacátého století. Byť by se mohlo zdát, že název je odvozen od své drsnosti a mnohdy až problematické estetiky, není tomu úplně tak. Název pochází od pojmu béton brut – francouzského výrazu pro surový beton, který na těchto stavbách často dominuje. Pojem nový brutalismus použil k popisu Villy Göth v Uppsale švéd Hans Asplund.
Brutalismus
Zdroj: commons.wikimedia.org

Brutalismus učaroval britským architektům Alison a Peteru Smithsonovým. Pionýři tohoto stylu usilují zejména o konstrukční pravdivost, přiznání struktury materiálů a dokonce obslužných prvků – jako jsou vzduchotechnika nebo požární nádrže. 

Beton však není jediným materiálem, který naplňuje myšlenky a formy brutalismu. Ve stavbách brita Jamese Stirlinga dominuje cihla v kombinaci s prosklenou ocelovou konstrukcí. Odráží se zejména od tradice industriálního stavitelství. Jeho projekt Strojní fakulty Univerzity v Leicesteru je údajně inspirován odpalovací rampou na mysu Canaveral.
Brutalismus
Zdroj: commons.wikimedia.org

I v Česku jsou samozřejmě brutalistní stavby k nalezení. Nejznámější jsou pravděpodobně projekty manželů Machoninových. Jméno Věry Machoninové vyvolává plamenné diskuze dodnes. Dvojice je autorkou známého hotelu Thermal v Karlových Varech nebo obchodního domu Kotva v Praze.

Enfant terrible jménem béton brut?
Brutalismus není jediným výrazným architektonickým stylem, ovšem bezesporu vzbuzuje největší diskuze. Důvodů je mnoho, jedná se o styl mladý, který není chráněn staletími. Stavby jsou z těchto důvodů také často zchátralé a když dojde na rekonstrukci je velmi nákladná, proto často odkládaná. Ovšem v některých případech se opravdu jedná o pozoruhodné objekty, které stojí za pozornost a jsou velmi dobře přizpůsobené návštěvníkům a obyvatelům.

Stalo se vám někdy, že jste na vzhled nějaké budovy změnili názor? Dejte nám o tom vědět na sociálních sítích.

Další příspěvky

Prázdniny a architektura – Gdaňsk

Gdaňsk, perla baltského pobřeží, je městem bohatým na historii, kulturu a samozřejmě i architekturu.

Prázdniny a architektura – Kodaň

Pokud patříte k těm, kteří místo k moři, vyrazí během dovolené raději například za zajímavou architekturou, možná už máte v hledáčku severské státy. My vřele doporučujeme Kodaň.

Sportovní centrum Fénix v Havířově

Místo demolice unikátní rekonstrukce. Osud, který čekal starou nádražní halu v Havířově. Projekt dostal symbolický název Fénix, podle bájného ptáka, který po znovuzrození vzlétne ještě krásnější, podobně jako nová multifunkční hala.

Návrat šumperáku

Možná jste v něm sami bydleli, možná v něm stále bydlíte. Pojďme se podívat na fenomén české kultury, dominantu socialistických pohlednic, slavný šumperák.

Centre Pompidou

Provokativní stavba v centru Paříže spojující moderní části metropole a romantické historické centrum. Kovová a skleněná budova z roku 1977 znovu dokazuje, že Paříž je centrem překvapivých konceptů, které diktují trendy.

Brutalismus

Architektonický styl brutalismus už svým názvem napovídá, že vzbuzoval a vzbuzuje mnoho kontroverzí. Jedná se o směr, který silně pracuje s užitností prvků a očišťuje architekturu od veškerého pozlátka.

Postmoderní architektura

Období modernismu, které přišlo po druhé světové válce, přineslo světu odpověď na rychle rostoucí poptávku po kancelářských prostorách. V rámci oživení architektury vzniká postmoderní styl, který silně čerpá inspiraci z historie.

Frank Lloyd Wright

Je označován za jednoho z nejvlivnějších amerických architektů 20. století. Patří k autorům a čelním architektům organické architektury. Dnešní článek bude o architektu Frank Lloyd Wrightovi.

Vladimír Karfík

Pokud jste někdy navštívili východomoravské město Zlín, s budovami jako je Baťův mrakodrap nebo Hotel Moskva (dnešní Hotel Zlín) jste se určitě setkali. V dnešním článku si tak povíme něco málo o životě a díle autora těchto staveb.

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování.

Stavební materiály – sklo

Sklo je jedním ze jmenovatelů Bauhausu, ve spojení s ocelí patří k symbolům opuštění přílišného zdobení a umožňuje nerušený dialog mezi interiérem a exteriérem stavby. Podívejte se s námi na to, jak sklo postupně ovládlo architekturu staveb.

Nové století Bauhausu: 3. díl

Walter Gropius či Johannes Itten – Bauhausem prošel nespočet významných osobností, které mu vtiskly nezaměnitelnou tvář. I z toho důvodu je těžké vybrat ty nejdůležitější. Další díl seriálu Nové století Bauhausu, tentokrát věnovaný lidem, je zde.

Nové století Bauhausu: 2. díl

Legendární škola Bauhaus za svou krátkou existenci dokázala opravdu mnoho. Snad žádné škole nestačilo pouhých 14 let k tomu, aby se zapsala do dějin architektury a dalších uměleckých oborů. A to musela nepřetržitě čelit nátlaku, kvůli kterému...

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám.

Buďte v obraze.

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať nepřijdete o žádnou novinku.

 

TERMETAL Moravia s.r.o.

Poříčí 2465/28


678 01 Blansko
Telefon

+420 775 711 124


+420 775 711 125E-mail

living@termetalliving.czinfo@termetal.cz