Česky / Deutsch
Business zone / přihlášení / registrace
Dokonalý outfit pro každý domov.

Sportovní centrum Fénix v Havířově

Místo demolice unikátní rekonstrukce. Osud, který čekal starou nádražní halu v Havířově. Projekt dostal symbolický název Fénix, podle bájného ptáka, který po znovuzrození vzlétne ještě krásnější, podobně jako nová multifunkční hala.

Hrejsemnou na bruselský styl
Architektonicky cenná budova z 60. let nese prvky bruselského stylu. Navrhl ji architekt Josef Hrejsemnou. Ve své době se jednalo o jedno z nejmodernějších nádraží na Moravě. Architekt spolupracoval na stavbě s akademickým sochařem Václavem Urubou. Jeho plastiku Směrník však již před nádražím nenajdeme, zrestaurované dílo je umístěno v Ostravě před sídlem Památkového ústavu na Fifejdách. Dominantou se pak stala mozaika s motivem letící holubice od významného výtvarníka Vladimíra Kopeckého z roku 1963. Právě ta se stala nejsilnějším argumentem, když se okolo roku 2000 začalo mluvit o demolici budovy. Analýza tehdejšího vlastníka budovy, Správy železniční dopravní cesty, totiž nemilosrdně ukazovala na to, že demolice a následná výstavba nové budovy, vyjde jednoduše řečeno levněji. 

TML_nadrazi_havirov
Zdroj: havirov-city.cz

Nebourat, opravovat
Toto rozhodnutí však nelibě nesla veřejnost i zástupci z řad architektonické obce. Budov se zachovalými původními prvky v bruselském stylu je v republice jako šafránu. A tak se nakonec investory podařilo přesvědčit k rekonstrukci namísto demolice. Rekonstrukce se v roce 2019 ujali KOHL architekti. Ti z nevyužité haly vytvořili sportovně-kulturní centrum. Ovšem se zachováním všech důležitých prvků. Péče se dostala obrovské mozaice, prolamovanému stropu i mramorové podlaze a masivním stupňům dominantního schodiště.

Místo odjezdů vlaků se bude hlásit skóre utkání
Na návrh žáků Základní školy Moravská v Havířově byla hala pojmenována podle bájného ptáka, který povstal z popela. A hala Fénix opravdu bohatě naplňuje pojmenování „multifunkční“. Krom hřišť pro kolektivní sporty, které potřebují velký prostor (míčové sporty, badminton), zde nalezneme i boulderingovou stěnu. Horní patro budovy pak patří komornějším aktivitám jako baletu, tanci nebo gymnastice. 

TML_nadrazi_havirov2
Zdroj: havirov-city.cz

V další fázi rekonstrukce Správa železnic počítá s opravami podchodu, nástupišť a kolejiště.

A jak jste na tom vy? Fandíte raději rekonstrukcím nebo preferujete novostavby? Dejte nám vědet, jak vypadají vaše projekty. Třeba na naší Facebookové stránce

Další příspěvky

Prázdniny a architektura – Gdaňsk

Gdaňsk, perla baltského pobřeží, je městem bohatým na historii, kulturu a samozřejmě i architekturu.

Prázdniny a architektura – Kodaň

Pokud patříte k těm, kteří místo k moři, vyrazí během dovolené raději například za zajímavou architekturou, možná už máte v hledáčku severské státy. My vřele doporučujeme Kodaň.

Sportovní centrum Fénix v Havířově

Místo demolice unikátní rekonstrukce. Osud, který čekal starou nádražní halu v Havířově. Projekt dostal symbolický název Fénix, podle bájného ptáka, který po znovuzrození vzlétne ještě krásnější, podobně jako nová multifunkční hala.

Návrat šumperáku

Možná jste v něm sami bydleli, možná v něm stále bydlíte. Pojďme se podívat na fenomén české kultury, dominantu socialistických pohlednic, slavný šumperák.

Centre Pompidou

Provokativní stavba v centru Paříže spojující moderní části metropole a romantické historické centrum. Kovová a skleněná budova z roku 1977 znovu dokazuje, že Paříž je centrem překvapivých konceptů, které diktují trendy.

Brutalismus

Architektonický styl brutalismus už svým názvem napovídá, že vzbuzoval a vzbuzuje mnoho kontroverzí. Jedná se o směr, který silně pracuje s užitností prvků a očišťuje architekturu od veškerého pozlátka.

Postmoderní architektura

Období modernismu, které přišlo po druhé světové válce, přineslo světu odpověď na rychle rostoucí poptávku po kancelářských prostorách. V rámci oživení architektury vzniká postmoderní styl, který silně čerpá inspiraci z historie.

Frank Lloyd Wright

Je označován za jednoho z nejvlivnějších amerických architektů 20. století. Patří k autorům a čelním architektům organické architektury. Dnešní článek bude o architektu Frank Lloyd Wrightovi.

Vladimír Karfík

Pokud jste někdy navštívili východomoravské město Zlín, s budovami jako je Baťův mrakodrap nebo Hotel Moskva (dnešní Hotel Zlín) jste se určitě setkali. V dnešním článku si tak povíme něco málo o životě a díle autora těchto staveb.

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování.

Stavební materiály – sklo

Sklo je jedním ze jmenovatelů Bauhausu, ve spojení s ocelí patří k symbolům opuštění přílišného zdobení a umožňuje nerušený dialog mezi interiérem a exteriérem stavby. Podívejte se s námi na to, jak sklo postupně ovládlo architekturu staveb.

Nové století Bauhausu: 3. díl

Walter Gropius či Johannes Itten – Bauhausem prošel nespočet významných osobností, které mu vtiskly nezaměnitelnou tvář. I z toho důvodu je těžké vybrat ty nejdůležitější. Další díl seriálu Nové století Bauhausu, tentokrát věnovaný lidem, je zde.

Nové století Bauhausu: 2. díl

Legendární škola Bauhaus za svou krátkou existenci dokázala opravdu mnoho. Snad žádné škole nestačilo pouhých 14 let k tomu, aby se zapsala do dějin architektury a dalších uměleckých oborů. A to musela nepřetržitě čelit nátlaku, kvůli kterému...

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám.

Buďte v obraze.

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať nepřijdete o žádnou novinku.

 

TERMETAL Moravia s.r.o.

Poříčí 2465/28


678 01 Blansko
Telefon

+420 775 711 124


+420 775 711 125E-mail

living@termetalliving.czinfo@termetal.cz