Česky / Deutsch
Business zone / přihlášení / registrace
Dokonalý outfit pro každý domov.

Postmoderní architektura

Období modernismu, které přišlo po druhé světové válce, přineslo světu odpověď na rychle rostoucí poptávku po kancelářských prostorách. V rámci oživení architektury vzniká postmoderní styl, který silně čerpá inspiraci z historie. 

Mezinárodní styl
Modernistické tendence upřednostňovaly účelnost před estetikou. Proto v USA, a de facto po celém světě, rostly prosklené kancelářské budovy jako houby po dešti. Je pochopitelné, že v takto jednotvárném stylu, vzniknou brzy protichůdné tendence. Ve Spojených státech to byl paradoxně Philip Johnson, hlavní představitel modernismu, který přišel s unikátními návrhy postmoderních staveb. Jeho ikonickým dílem je centrála komunikační společnosti AT&T v New Yorku, která byla postavena v roce 1984. Stavba disponuje výraznými oblouky a kruhovou výsečí na střeše, což byl populární trend postmodernických návrhů.

Klenot Kuala Lumpur
Ikonická stavba dvou věží spojených mostem, Petronas Twin Tower, patří k celosvětově známým příkladům postmoderní architektury. Dokončené v roce 1996, držely prvenství nejvyšší stavby na světě celých osm let. Jsou dílem amerického architekta Cesara Antonia Pelliho. Design budov je silně ovlivněn muslimskou estetikou a tvaroslovím, jehož největším příkladem je zahrada před stavbou. Každá z věží se směrem nahoru zužuje v pěti bodech, vzniká tedy jasně daná symetrie. Fasáda přímo září sklem a leštěnou ocelí.

TML_Postmoderni_architektura
Zdroj: pexel.com

Ze skla a titanu
Guggenheimovo muzeum zdobí svou krásou centrum Bilbaa. Vyrostlo mezi loděnicí, doky a továrnou na ocel. Tomu také odpovídá design budovy. Frank Gehry uspěl v mezinárodní soutěži se svým designem, jehož výslednou podobu ovlivnil do jisté míry počítačový program. Ten vypočítal jak vytvořit složité křivky, které by běžným způsobem stavby nebylo možné realizovat. Na futuristické stavbě převládají organické linie, které se díky fasádě z titanu a skla odrážejí na řece Nervion, která protéká vedle stavby.

TML_Postmoderni_architektura
Zdroj: pexel.com

Opera s větrem v plachtách
Původně odvážný vizionářský experiment, dnes ikona světové architektury. Budova opery v australském Sydney láká na originální vzhled turisty z celého světa již bezmála padesát let. Situována v přístavu Port Jackson, nápadně připomíná plachetnici, do které se opírá vítr. V mezinárodní soutěži bylo přihlášeno 223 návrhů, ze kterých byl vybrán koncept téměř neznámého architekta dánského původu, Jorna Utzona. Svými inovativními technickými a designovými postupy se zařadila mezi světové dědictví UNESCO.

TML_Postmoderni_architektura
Zdroj: pexel.com

Další příspěvky

Prázdniny a architektura – Gdaňsk

Gdaňsk, perla baltského pobřeží, je městem bohatým na historii, kulturu a samozřejmě i architekturu.

Prázdniny a architektura – Kodaň

Pokud patříte k těm, kteří místo k moři, vyrazí během dovolené raději například za zajímavou architekturou, možná už máte v hledáčku severské státy. My vřele doporučujeme Kodaň.

Sportovní centrum Fénix v Havířově

Místo demolice unikátní rekonstrukce. Osud, který čekal starou nádražní halu v Havířově. Projekt dostal symbolický název Fénix, podle bájného ptáka, který po znovuzrození vzlétne ještě krásnější, podobně jako nová multifunkční hala.

Návrat šumperáku

Možná jste v něm sami bydleli, možná v něm stále bydlíte. Pojďme se podívat na fenomén české kultury, dominantu socialistických pohlednic, slavný šumperák.

Centre Pompidou

Provokativní stavba v centru Paříže spojující moderní části metropole a romantické historické centrum. Kovová a skleněná budova z roku 1977 znovu dokazuje, že Paříž je centrem překvapivých konceptů, které diktují trendy.

Brutalismus

Architektonický styl brutalismus už svým názvem napovídá, že vzbuzoval a vzbuzuje mnoho kontroverzí. Jedná se o směr, který silně pracuje s užitností prvků a očišťuje architekturu od veškerého pozlátka.

Postmoderní architektura

Období modernismu, které přišlo po druhé světové válce, přineslo světu odpověď na rychle rostoucí poptávku po kancelářských prostorách. V rámci oživení architektury vzniká postmoderní styl, který silně čerpá inspiraci z historie.

Frank Lloyd Wright

Je označován za jednoho z nejvlivnějších amerických architektů 20. století. Patří k autorům a čelním architektům organické architektury. Dnešní článek bude o architektu Frank Lloyd Wrightovi.

Vladimír Karfík

Pokud jste někdy navštívili východomoravské město Zlín, s budovami jako je Baťův mrakodrap nebo Hotel Moskva (dnešní Hotel Zlín) jste se určitě setkali. V dnešním článku si tak povíme něco málo o životě a díle autora těchto staveb.

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování.

Stavební materiály – sklo

Sklo je jedním ze jmenovatelů Bauhausu, ve spojení s ocelí patří k symbolům opuštění přílišného zdobení a umožňuje nerušený dialog mezi interiérem a exteriérem stavby. Podívejte se s námi na to, jak sklo postupně ovládlo architekturu staveb.

Nové století Bauhausu: 3. díl

Walter Gropius či Johannes Itten – Bauhausem prošel nespočet významných osobností, které mu vtiskly nezaměnitelnou tvář. I z toho důvodu je těžké vybrat ty nejdůležitější. Další díl seriálu Nové století Bauhausu, tentokrát věnovaný lidem, je zde.

Nové století Bauhausu: 2. díl

Legendární škola Bauhaus za svou krátkou existenci dokázala opravdu mnoho. Snad žádné škole nestačilo pouhých 14 let k tomu, aby se zapsala do dějin architektury a dalších uměleckých oborů. A to musela nepřetržitě čelit nátlaku, kvůli kterému...

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám.

Buďte v obraze.

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať nepřijdete o žádnou novinku.

 

TERMETAL Moravia s.r.o.

Poříčí 2465/28


678 01 Blansko
Telefon

+420 775 711 124


+420 775 711 125E-mail

living@termetalliving.czinfo@termetal.cz