Česky / Deutsch
Business zone / přihlášení / registrace
Dokonalý outfit pro každý domov.

Bohuslav Fuchs

Česká architektura zažívala ve 20. století nevídaný rozkvět. Jména českých architektů rezonovala nejen na české architektonické scéně, ale i na té zahraniční. Jedno ze jmen, které neomylně svoji stopu na domácí i zahraniční scéně zanechalo, zní Bohuslav Fuchs.

Na konci 19. století se ve Všechovicích poblíž Přerova narodil vynikající architekt, urbanista, pedagog a výtvarník evropského i světového rozměru – Bohuslav Fuchs. Z více než tří set návrhů, které za svůj profesní život načrtl, jich bylo přes sto padesát úspěšně zrealizováno. Fuchs jakožto jeden z předních představitelů českého funkcionalismu navrhl například hotel Avion, několik vil v Luhačovicích nebo Pavilon města Brna.

Nadané dítě
Fuchsův nezaměnitelný a mimořádný talent pro architekturu byl zřejmý již od jeho mládí. Samouk s výtvarným cítěním, smyslem pro harmonii a výjimečnou prostorovou představivostí svůj talent nejprve rozvíjel ve studentském časopise během studií na gymnáziu v Holešově. Svůj akademický život, coby student, zakončil studiem na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Jana Kotěry. U Jana Kotěry později setrvá, ale ne jako student, nýbrž jako pracovník Kotěrova pražského ateliéru.

Fuchsovo Brno

Po ukončení pracovního poměru v Kotěrově ateliéru v roce 1922 se natrvalo usazuje v Brně. Moravská metropole se v době jeho příchodu rozrůstala raketovým tempem. Brno bylo v té době centrem tzv. bílého funkcionalismu, tudíž se nebálo moderního pojetí tehdejší architektury. V meziválečném období tu dokonce vyrostl až nebývalý počet staveb.

Krátce po svém příchodu začíná pracovat v architektonickém a regulačním oddělení Stavebního úřadu v Brně. Po dvou letech se dokonce dostává na pozici hlavního architekta této instituce. 


V roce 1926 Fuchs dostává zadání na výstavbu Zemanovy kavárny v městských sadech. Stavba v parku ulice Koliště byla poptána kavárníkem Josefem Zemanem, aby nahradila dřevěný pavilon Café Shopp. Čistě funkcionalisticky pojatá kavárna byla v roce 1964 zbourána, aby nepřekážela výstavbě Janáčkova divadla. Replika původní kavárny vznikla v 90. letech, rozsáhlá rekonstrukce pak proběhla v roce 2012.  

Dva roky po dostavbě Zemanovy kavárny Bohuslav Fuchs navrhl slavný hotel Avion. Specifickým prvkem celého hotelu je jeho parcela o šířce 8 metrů. Fuchs na takto úzké parcele dokázal dokonale využít vnitřní prostor a prosvětlit ho důmyslným systémem světlíků. Vertikálně dělená plocha byla členěna galeriemi a různými úrovněmi stropů. Inspirací pro toto prolínání byla tvorba švýcarského architekta Le Corbusiera.

termetal_living_zemanova_kavarna

Zdroj: wikimedia.org 

Luhačovice
Mezi Fuchsovy významné mimobrněnské stavby patří zejména penziony v Luhačovicích. Nadčasově vyvedené vily působí i po téměř sto letech velmi moderním dojmem. Fuchs v tomto lázeňském městě navrhl celkem pět vil. Čtyři z nich v tzv. Bílé čtvrti a poslední pátou na ulici Nádražní. 

Bílá čtvrť odkazuje na barvu bílých vápenných omítek, kterou se Fuchsovy vily odlišovaly od okolních secesních, romantických a historických staveb.

Vily Iva, Avion, Viola, Radun a Sáva byly navrženy tak, aby bylo zřejmé propojení vnitřku stavby s vnějším prostorem. Fuchs se snažil každou z vil jednotlivě uzpůsobovat potřebám klientů, stavebníků a okolního terénu. Vždy bylo záměrem koncipovat penziony na základě praktických požadavků, ale se zachováním estetického záměru. Celá Bílá čtvrť naplňuje tehdejších úlohu moderní architektury, a to soulad stavby s přírodou, progresivní technické provedení a programové poslání objektu.

K nejoceňovanějším ze všech pěti vil patří penzion Radun. Kompozičně skvěle vyvedená stavba je vzhledem ke svažitému terénu vyvedena se dvěma suterény, přízemím a dvěma patry. 

termetal_living_hotel_RADUNZdroj: wikimedia.org 

AKA

Na začátku 30. let zakládá společně se svou manželkou Drahomírou Fuchsovou rodinnou firmu AKA. Ta se zabývala bytovými doplňky a uměleckými předměty. Jeho žena navrhovala vzory textilií, zatímco Fuchs se věnoval výhradně předmětům z keramiky, skla a kovu. Firma AKA patřila ve své době k nejlepším producentům designového zboží v Československu.

Funkce a odkaz
Bohuslav Fuchs zastával během svého života hned několik funkcí v celé řadě tuzemských spolků jako například Spolek výtvarných umělců nebo SVU Mánes. V zahraničí byl členem Mezinárodního kongresu moderní architektury, Mezinárodního výboru pro řešení problémů současné architektury nebo předsedou Mezinárodní federace pro bydlení, stavbu měst a prostorové plánování.

Fuchsův odkaz je značný i v dnešní době. Jeho vliv na rozvoj a přijetí moderní architektury pro širší veřejnost byl zásadní. Díky navrhování klíčových staveb pro společenský život, nejen brněnských občanů, se zasloužil o dodání puncu věrohodnosti a spolehlivosti, nikoli jen na půdě tehdejšího Československa, ale také v celosvětovém měřítku.

 

 

Další příspěvky

Vladimír Karfík

Pokud jste někdy navštívili východomoravské město Zlín, s budovami jako je Baťův mrakodrap nebo Hotel Moskva (dnešní Hotel Zlín) jste se určitě setkali. V dnešním článku si tak povíme něco málo o životě a díle autora těchto staveb. Jejich autorem byl česk

Jaroslav Fragner

Dějiny české architektury zaznamenaly světově uznávané umělce, kteří svým dílem přispěli do fondu světové architektury. Mezi tyto autory můžeme bez pochyby zařadit Jaroslava Fragnera.

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování.

Stavební materiály – sklo

Sklo je jedním ze jmenovatelů Bauhausu, ve spojení s ocelí patří k symbolům opuštění přílišného zdobení a umožňuje nerušený dialog mezi interiérem a exteriérem stavby. Podívejte se s námi na to, jak sklo postupně ovládlo architekturu staveb.

Nové století Bauhausu: 3. díl

Walter Gropius či Johannes Itten – Bauhausem prošel nespočet významných osobností, které mu vtiskly nezaměnitelnou tvář. I z toho důvodu je těžké vybrat ty nejdůležitější. Další díl seriálu Nové století Bauhausu, tentokrát věnovaný lidem, je zde.

Nové století Bauhausu: 2. díl

Legendární škola Bauhaus za svou krátkou existenci dokázala opravdu mnoho. Snad žádné škole nestačilo pouhých 14 let k tomu, aby se zapsala do dějin architektury a dalších uměleckých oborů. A to musela nepřetržitě čelit nátlaku, kvůli kterému...

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám.

Buďte v obraze.

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať nepřijdete o žádnou novinku.

 

TERMETAL Moravia s.r.o.

Poříčí 2465/28


678 01 Blansko
Telefon

+420 775 711 124


+420 775 711 125E-mail

living@termetalliving.czinfo@termetal.cz