Česky / Deutsch
Business zone / přihlášení / registrace
Dokonalý outfit pro každý domov.

Velká trojka architektury: Le Corbusier

Po oblíbeném seriálu o legendární škole z Desavy přicházíme s dalším tématem. V příštích týdnech bude na programu velká trojka architektury, v čele se Švýcarem Le Corbusierem a Němcem Ludwigem Mies van der Rohe. 

Lecorbésier 
Charles-Édouard Jeanneret, tak zní vlastní jméno jednoho z největších architektů moderních dějin. Svůj pseudonym Le Corbusier přijal až krátce po svých 33. narozeninách, podle jména svého dědečka – Lecorbésier. Tento významný teoretik, urbanista a architekt bez formálního vzdělání v architektonickém oboru svým celoživotním dílem a citem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury.

Dům je stroj na bydlení
Když se Le Corbusier po svých cestách po Evropě natrvalo usídlil v Paříži, začal formovat své myšlenky do jedné ze zásadních knih své kariéry. V knize Za novou architekturu, v originále Vers une architecture, Le Corbusier obhajuje využití čistých a účelových řešení. 

Dle Le Corbusiera architektura není jen o naplnění praktické funkce, ale je také jistou formou uměleckého vyjádření. Jeho estetické představy plně odpovídaly modernímu duchu. Kladl důraz na funkčnost a prostornost, strohost a jednoduchost tvarů nebo použití nejnovějších materiálů.

Pět bodů moderní architektury
Další z milníků, který Le Corbusier během svého pracovního života položil, je takzvaných Pět bodů moderní architektury, potažmo funkcionalismu.


  • Výstavba domů na sloupech uvolní prostor v přízemí pro zeleň či volný pohyb chodců.

  • Sloupy uvolňují půdorys. Prostor může být dělen pomocí lehkých příček.

  • Sloupy uvolňují fasádu, kterou je možné dále tvarovat okny dle libosti.

  • Pásová okna mohou být vedena skrz sloupový systém.

  • Plochá střecha je vhodným místem pro umístění zahrady. Nahrazuje prostor, který dům odebíral.

Těchto pět bodů bylo poprvé uvedeno v praxi při výstavbě dvou domů na sídlišti Weissenhof ve Stuttgartu. O pár let později tuto metodu zopakoval na jedné ze svých nejslavnější staveb, na vile Savoy.

termetal_living_vila_savoye

Zdroj: archizone.cz

Urbanismus
Co se týče urbanismu, Le Corbusier se zaměřoval v prvé řadě na problémy měst, spojené s jejich obytnými zónami. Ve svých návrzích se inspiroval zejména průmyslem a továrními komplexy. Na základě těchto idejí tak navrhl La Ville Radieuse. V českém překladu Zářící město mělo obyvatelům přiřazovat bydlení v závislosti na velikosti rodiny, nikoliv podle ekonomického postavení. Pro všechny měl být zajištěn dostatek slunečního svitu a viditelnosti oblohy a stromů. Abstraktní tvar města měl připomínat lidské tělo s hlavou, páteří, rukama a nohama. Design počítal s vysokými panelovými budovami a zónami pro práci a odpočinek. Tento projekt však v konečném důsledku nikdy nebyl realizován. 


Unité d’habitation 
Projekt, který naopak dokončen byl, je Unité d’habitation ve francouzském Marseille. Obytný blok z železobetonu poskytl 1600 obyvatelům dvoupodlažní byty a značné množství služeb. Nájemníci komplexu měli na dosah ruky jesle, mateřskou školu, jídelny, klubovny, knihovnu a další. Unité d’habitation je tak přirovnáváno k malému městu. Chodby představují ulice, střecha pak náměstí.

Touto stavbou Le Corbusier alespoň zčásti naplnil to, co plánoval při designu Zářícího města. Totiž na jednom místě shromáždit velké procento obyvatelstva a zajistit jim všechny základní potřeby k životu. 

„Dům je jako auto koncipovaný a zařízený je jako autobus nebo lodní kabina. Na dům se musíme dívat jako na stroj k bydlení nebo jako na nástroj.“ – Le Corbusier 
 

Další příspěvky

Vladimír Karfík

Pokud jste někdy navštívili východomoravské město Zlín, s budovami jako je Baťův mrakodrap nebo Hotel Moskva (dnešní Hotel Zlín) jste se určitě setkali. V dnešním článku si tak povíme něco málo o životě a díle autora těchto staveb. Jejich autorem byl česk

Jaroslav Fragner

Dějiny české architektury zaznamenaly světově uznávané umělce, kteří svým dílem přispěli do fondu světové architektury. Mezi tyto autory můžeme bez pochyby zařadit Jaroslava Fragnera.

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování.

Stavební materiály – sklo

Sklo je jedním ze jmenovatelů Bauhausu, ve spojení s ocelí patří k symbolům opuštění přílišného zdobení a umožňuje nerušený dialog mezi interiérem a exteriérem stavby. Podívejte se s námi na to, jak sklo postupně ovládlo architekturu staveb.

Nové století Bauhausu: 3. díl

Walter Gropius či Johannes Itten – Bauhausem prošel nespočet významných osobností, které mu vtiskly nezaměnitelnou tvář. I z toho důvodu je těžké vybrat ty nejdůležitější. Další díl seriálu Nové století Bauhausu, tentokrát věnovaný lidem, je zde.

Nové století Bauhausu: 2. díl

Legendární škola Bauhaus za svou krátkou existenci dokázala opravdu mnoho. Snad žádné škole nestačilo pouhých 14 let k tomu, aby se zapsala do dějin architektury a dalších uměleckých oborů. A to musela nepřetržitě čelit nátlaku, kvůli kterému...

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám.

Buďte v obraze.

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať nepřijdete o žádnou novinku.

 

TERMETAL Moravia s.r.o.

Poříčí 2465/28


678 01 Blansko
Telefon

+420 775 711 124


+420 775 711 125E-mail

living@termetalliving.czinfo@termetal.cz