Česky / Deutsch
Business zone / přihlášení / registrace
Dokonalý outfit pro každý domov.

Prázdniny a architektura – Gdaňsk

Gdaňsk, perla baltského pobřeží, je městem bohatým na historii, kulturu a samozřejmě i architekturu. Tato polská metropole má kouzlo, které přitahuje návštěvníky z celého světa. Jedním z nejvýraznějších prvků je rozmanitá architektura, která reflektuje mnohé historické období i kulturní vlivy. Pojďme se podívat na bohatství architektury v Gdaňsku a prozkoumejme společně její vzrušující příběh.


zdroj: en.wikipedia.com

Nádech budoucnosti s historickým podtextem – Muzeum druhé světové války
Budova Muzea druhé světové války od architektonického studia Kwadrat se stává novým symbolem Gdaňsku. Stavba je ozvěnou ikonického panoramatu Gdaňsku a propojuje tradiční městské prostory s novodobou architekturou, o které autoři mluví jako o tichém designu, který má vyvolat silné emoce a hluboké zamyšlení. Prostorové rozdělení muzea symbolizuje vztahy mezi válečnou minulostí, přítomností a budoucností: minulost je ukryta v podzemních podlažích, přítomnost se rozpíná v otevřeném prostoru okolo budovy a budoucnost vyznačuje její stoupající výběžek. Muzejní expozice pak vypráví o druhé světové válce nejen z pohledu Poláků, ale i dalších národů. 


zdroj: commons.wikipedia.org

Pozn. Prosklená stěna, jakou má Muzeum druhé světové války v Gdaňsku, dostane do budovy velké množství přirozeného světla a v dnešní době je velmi populární. My doporučujeme pracovat s bezrámovým zasklením nebo s hliníkovými okny, které se k sobě krásně skládají a vyjdou vás o mnoho levněji, než velká okna na míru.

Globe 2.0
Gdaňský prostor pro inscenaci Shakespearových děl vytvořil benátský architekt Renato Rizzi. Toto Shakespearovo divadlo stojí na okraji válkou zničeného historického centra, kde dříve stála synagoga nebo šermířská škola. Divadlo se pyšní mechanismem rozevírací střechy, díky které se představení mohou odehrávat pod širým nebem.

Filharmonie v budově bývalé továrny
Budova, ve které dnes sídlí Polská baltská filharmonie byla postavena na konci 19. století na ostrově Ołowianka jako novogotická elektrárna. Po uzavření závodu v roce 1996 začala rozsáhlá rekonstrukce, jejíž výsledkem byl moderní koncertní sál. Kromě filharmonie na ostrově Ołowianka potkáte také Národní námořní muzeum nebo vyhlídkové kolo AmberSky.


zdroj: commons.wikipedia.org

Moderní architektura v Gdaňsku představuje most mezi minulostí a budoucností. V těchto unikátních strukturách se odráží kreativita a vizionářství architektů, kteří pracují s respektem k historii tohoto města a zároveň se nebojí kontroverzních projektů. Je to město, které ctí svou minulost, a zároveň se směle dívá do budoucnosti.

Další příspěvky

Prázdniny a architektura – Gdaňsk

Gdaňsk, perla baltského pobřeží, je městem bohatým na historii, kulturu a samozřejmě i architekturu.

Prázdniny a architektura – Kodaň

Pokud patříte k těm, kteří místo k moři, vyrazí během dovolené raději například za zajímavou architekturou, možná už máte v hledáčku severské státy. My vřele doporučujeme Kodaň.

Sportovní centrum Fénix v Havířově

Místo demolice unikátní rekonstrukce. Osud, který čekal starou nádražní halu v Havířově. Projekt dostal symbolický název Fénix, podle bájného ptáka, který po znovuzrození vzlétne ještě krásnější, podobně jako nová multifunkční hala.

Návrat šumperáku

Možná jste v něm sami bydleli, možná v něm stále bydlíte. Pojďme se podívat na fenomén české kultury, dominantu socialistických pohlednic, slavný šumperák.

Centre Pompidou

Provokativní stavba v centru Paříže spojující moderní části metropole a romantické historické centrum. Kovová a skleněná budova z roku 1977 znovu dokazuje, že Paříž je centrem překvapivých konceptů, které diktují trendy.

Brutalismus

Architektonický styl brutalismus už svým názvem napovídá, že vzbuzoval a vzbuzuje mnoho kontroverzí. Jedná se o směr, který silně pracuje s užitností prvků a očišťuje architekturu od veškerého pozlátka.

Postmoderní architektura

Období modernismu, které přišlo po druhé světové válce, přineslo světu odpověď na rychle rostoucí poptávku po kancelářských prostorách. V rámci oživení architektury vzniká postmoderní styl, který silně čerpá inspiraci z historie.

Frank Lloyd Wright

Je označován za jednoho z nejvlivnějších amerických architektů 20. století. Patří k autorům a čelním architektům organické architektury. Dnešní článek bude o architektu Frank Lloyd Wrightovi.

Vladimír Karfík

Pokud jste někdy navštívili východomoravské město Zlín, s budovami jako je Baťův mrakodrap nebo Hotel Moskva (dnešní Hotel Zlín) jste se určitě setkali. V dnešním článku si tak povíme něco málo o životě a díle autora těchto staveb.

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování.

Stavební materiály – sklo

Sklo je jedním ze jmenovatelů Bauhausu, ve spojení s ocelí patří k symbolům opuštění přílišného zdobení a umožňuje nerušený dialog mezi interiérem a exteriérem stavby. Podívejte se s námi na to, jak sklo postupně ovládlo architekturu staveb.

Nové století Bauhausu: 3. díl

Walter Gropius či Johannes Itten – Bauhausem prošel nespočet významných osobností, které mu vtiskly nezaměnitelnou tvář. I z toho důvodu je těžké vybrat ty nejdůležitější. Další díl seriálu Nové století Bauhausu, tentokrát věnovaný lidem, je zde.

Nové století Bauhausu: 2. díl

Legendární škola Bauhaus za svou krátkou existenci dokázala opravdu mnoho. Snad žádné škole nestačilo pouhých 14 let k tomu, aby se zapsala do dějin architektury a dalších uměleckých oborů. A to musela nepřetržitě čelit nátlaku, kvůli kterému...

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám.

Buďte v obraze.

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať nepřijdete o žádnou novinku.

 

TERMETAL Moravia s.r.o.

Poříčí 2465/28


678 01 Blansko
Telefon

+420 775 711 124


+420 775 711 125E-mail

living@termetalliving.czinfo@termetal.cz