Česky / Deutsch
Business zone / přihlášení / registrace
Dokonalý outfit pro každý domov.

Nové století Bauhausu: 1. díl

Bauhaus. Po vyslovení jména každého napadne něco jiného, pro nás je Bauhaus heslem inspirace a pokroku, jméno legendární školy z Desavy. Pokud ji znáte, váš přehled nás velmi těší. Pokud ne, jste na správném místě. Vydejme se společně poznat kouzlo skryté ve velkém snu zakladatele, německého architekta Waltera Gropia.

Adobe Recreates Lost Typography from the Masters of the Bauhaus,Bauhaus Dessau. Image © Nate Robert via Flickr Licença CC BY-SA 2.0

I přes svou krátkou 14letou existenci si Bauhaus dokázal vytvořit jedinečné renomé a ovlivnit tak nejen obor architektury, ale i další umělecká odvětví. Kromě architektury bylo možné studovat například fotografii, výtvarnictví, reklamu či divadelní výpravu. Primárně škola sloužila jako místo k setkání různých uměleckých a řemeslných oborů, které se navzájem prolínaly a ovlivňovaly. Pokrokovými myšlenkami totální architektury, orientací na detail či skloubením umění a řemesla inspiruje řadu tvůrců i v dnešní době, včetně nás.

Pro Bauhaus typické prosklené stěny, které přináší do interiéru přirozené světlo, jsou jedny ze základních prací, které pro vás realizujeme. I my totiž věříme, že interiér by měl komunikovat s okolní krajinou domu a vytvářet tak pokaždé jedinečný obraz. Vliv Bauhausu na naši práci je zřetelný a jsme na něj patřičně pyšní.

Minulý rok Bauhaus oslavil stoleté výročí od založení a letos vstupuje do nového století. Při této příležitosti jsme se rozhodli vzdát mu hold a poděkovat tím za všechnu darovanou inspiraci. V následujícím seriálu Nové století Bauhausu vám představíme historii této kultovní školy, významné představitele či nadčasové myšlenky, díky kterým odkaz Bauhausu přetrvává dodnes.

termetal living

 

O seriálu Nové století Bauhausu
Škola Bauhaus je pro termetal living nekonečnou studnicí inspirace. Bauhaus minulý rok oslavil sté výročí od založení a letos vstupuje do nové éry své existence. Použitím výrazu nová éra chápeme Bauhaus jako zdroj nadčasového tvarosloví, který s uzavřením školy neskončil, a který se odráží v tvorbě architektů a designérů i v současnosti. Nechceme, aby se na tento odkaz zapomnělo, a proto jsme se rozhodli na našem blogu věnovat fenoménu celý seriál. Přejeme vám, aby čtení bylo další inspirací pro váš nově vznikající projekt.

 

Další příspěvky

Prázdniny a architektura – Gdaňsk

Gdaňsk, perla baltského pobřeží, je městem bohatým na historii, kulturu a samozřejmě i architekturu.

Prázdniny a architektura – Kodaň

Pokud patříte k těm, kteří místo k moři, vyrazí během dovolené raději například za zajímavou architekturou, možná už máte v hledáčku severské státy. My vřele doporučujeme Kodaň.

Sportovní centrum Fénix v Havířově

Místo demolice unikátní rekonstrukce. Osud, který čekal starou nádražní halu v Havířově. Projekt dostal symbolický název Fénix, podle bájného ptáka, který po znovuzrození vzlétne ještě krásnější, podobně jako nová multifunkční hala.

Návrat šumperáku

Možná jste v něm sami bydleli, možná v něm stále bydlíte. Pojďme se podívat na fenomén české kultury, dominantu socialistických pohlednic, slavný šumperák.

Centre Pompidou

Provokativní stavba v centru Paříže spojující moderní části metropole a romantické historické centrum. Kovová a skleněná budova z roku 1977 znovu dokazuje, že Paříž je centrem překvapivých konceptů, které diktují trendy.

Brutalismus

Architektonický styl brutalismus už svým názvem napovídá, že vzbuzoval a vzbuzuje mnoho kontroverzí. Jedná se o směr, který silně pracuje s užitností prvků a očišťuje architekturu od veškerého pozlátka.

Postmoderní architektura

Období modernismu, které přišlo po druhé světové válce, přineslo světu odpověď na rychle rostoucí poptávku po kancelářských prostorách. V rámci oživení architektury vzniká postmoderní styl, který silně čerpá inspiraci z historie.

Frank Lloyd Wright

Je označován za jednoho z nejvlivnějších amerických architektů 20. století. Patří k autorům a čelním architektům organické architektury. Dnešní článek bude o architektu Frank Lloyd Wrightovi.

Vladimír Karfík

Pokud jste někdy navštívili východomoravské město Zlín, s budovami jako je Baťův mrakodrap nebo Hotel Moskva (dnešní Hotel Zlín) jste se určitě setkali. V dnešním článku si tak povíme něco málo o životě a díle autora těchto staveb.

Stavební materiály – kámen

Kámen patří odnepaměti k základním stavebním materiálům. Člověk s ním v primitivní formě pracoval už před tisíciletími. Je oblíbený hlavně díky své síle a odolnosti a zároveň relativně jednoduchému opracování.

Stavební materiály – sklo

Sklo je jedním ze jmenovatelů Bauhausu, ve spojení s ocelí patří k symbolům opuštění přílišného zdobení a umožňuje nerušený dialog mezi interiérem a exteriérem stavby. Podívejte se s námi na to, jak sklo postupně ovládlo architekturu staveb.

Nové století Bauhausu: 3. díl

Walter Gropius či Johannes Itten – Bauhausem prošel nespočet významných osobností, které mu vtiskly nezaměnitelnou tvář. I z toho důvodu je těžké vybrat ty nejdůležitější. Další díl seriálu Nové století Bauhausu, tentokrát věnovaný lidem, je zde.

Nové století Bauhausu: 2. díl

Legendární škola Bauhaus za svou krátkou existenci dokázala opravdu mnoho. Snad žádné škole nestačilo pouhých 14 let k tomu, aby se zapsala do dějin architektury a dalších uměleckých oborů. A to musela nepřetržitě čelit nátlaku, kvůli kterému...

Máte zájem o spolupráci?

Napište nám.

Buďte v obraze.

Přihlašte se k odběru newsletteru, ať nepřijdete o žádnou novinku.

 

TERMETAL Moravia s.r.o.

Poříčí 2465/28


678 01 Blansko
Telefon

+420 775 711 124


+420 775 711 125E-mail

living@termetalliving.czinfo@termetal.cz